Teater V præsenterer den elskede historie om de to frække tandtrolde, som bor i munden på drengen Jens.
Se eller gense Pelle Koppels finurlige udgave af historien om de to mikroskopiske og drillesyge tandtrolde, der elsker wienerbrød og søde sager, men er meget bange for den store tandbørste.
Historien udspiller sig i en farverig og tegneserieagtig scenografi med sæbebobler, kæmpe kager og tandhuse.
En elsket historie om de to frække tandtrolde med manuskript af Thorbjørn Egner og sange og musik af Christian Hartmann.
Om forestillingen:
Medvirkende: Sune Kofod og Tobias Leander
Manuskript: Thorbjørn Egner
Musik og sange: Christian hartmann
Instruktion og bearbejdelse: Pelle Koppel
Scenograf: Johan Kølkjær, efter Torbjørn Egner
Lydeffekter og Musikalsk arrangør: Marcus Aurelius Helmborg
Producent: Teater V
Varighed: Ca. 35 min. uden pause.
Se også samme forestilling kl. 11 >
Teaterbygningen arbejder sammen med kommunens mange kulturproducerende foreninger, institutioner om private aktører om at skabe en kulturprofil, som er vedkommende, relevant og publikumsrettet for flest mulige borgere.
Oplevelser der bygger bro mellem generationer eller samlet på tværs af kommunen prioriteres, ligesom fokus på særlige satsninger indenfor kulturområdet og tværgående indsatser i kommunen generelt.
Lokaleleje
Det er muligt at leje lokaler i Teaterbygningen – dog ikke til private arrangementer. Der er i alt syv lokaler med plads til mellem 12 og 600 personer og vores medarbejdere gør lokalet klar til brug.
Foreninger og organisationer med folkeoplysende formål i Køge Kommune kan låne lokaler uden beregning. Dog skal arrangementet vedrøre foreningens primære formål.
For børn_1 For børn
PRÆSENTERES AF