< Maj 2019 >
M T O T F L S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
kn kyst kasse blaa
Venstre
Her kan dit banner stå
kn banner faanyhedsbrev NY
koegenu forborn logo 128x57px
Køgenu   en del af Sjællandske Medier logo(1)
KOM TIL FORÅRSOPVISNING med 900 gymnaster

Foråret er kommet til Gymnastikforeningen Køge Bugt – så kom med og fejr det sammen med mere end 900 gymnaster fordelt på 30 af foreningens hold, som den 16. og 17. marts 2019 vil vise, hvad de har arbejdet med i løbet af vinteren, skriver gymnastikforeningen i sin invitation.

 

Opvisningen foregår som altid i Ravnsborghallen og der vil være gymnaster helt fra et års alderen og op til 86 år, på alle niveauer helt fra de store breddehold til konkurrence- og opvisningsholdene, som allerede har været ude og vise foreningen frem ved diverse konkurrencer og opvisninger.

 

I løbet af de to dage vil der traditionen tro blive uddelt forskellige priser, blandt andet »Årets hold«, »Gør en forskel« og »Møbelmandens pokal« - en pokal, der blev stiftet af den daværende Møbelmanden til foreningens 10 års jubilæum i 1980. Pokalen uddeles til en person, der ved sit virke i særlig grad har bidraget til at fremme foreningens formål og omdømme.

 

Endnu en pris blev tilføjet sidste år - »Hjælpetrænerprisen«. Gymnastikforeningen har 29 hjælpetrænere som er unge piger og drenge i alderen 13-15, som hjælper til på mange af foreningens børnehold. Hjælpetrænerne er unge aspiranter til instruktørtjansen og de er guld værd for foreningen. Uden alle de frivillige instruktører ville foreningen ikke kunne eksistere.

 

Traditionen tro vil der søndag være opvisning af Gymnastikefterskolen Stevns elevhold. I år er der mere en 20 af foreningens gymnaster på efterskoleophold på Stevns.

 

- Vi glæder os til at se deres altid flotte opvisningsprogram. Og ikke mindst glæder vi os til at få dem »hjem« igen som gymnaster på et af de mange hold og/eller som instruktører, skriver gymnastikforeningen.

 

Lørdag starter opvisningen klokken 13 og søndag klokken 12.30 - dørene åbnes begge dage en time før opvisningsstart. Begge dage slutter opvisningen cirka klokken 17.00. Der vil være mulighed for at købe billet, der dækker begge dage.

 

- Lørdag aften afholder vi hyggeligt samvær og fest for alle medlemmer og deres familie til rimelig pris. Der bliver underholdning for både store som små. For flere af holdene er dette den store afslutning på sæsonen, mens andre fortsætter til sommeropvisningen den 15. juni.

 

Nogle af de hold der afslutter, åbner op for tilmelding til sommergymnastik, så denne opvisning kan også give en idé om, hvilket hold, man evt. kunne tænke sig at prøve i sommersæsonen. Hele sommergymnastikprogrammet ligger klar på hjemmesiden, oplyser Køge Bugt Gymnastikforening.

 

TID:Ikke aktuel længere (16. marts 2019-17. marts 2019)
STED: Ravnsborghallen
Ravnsborgvej 3, 4600 Køge Find vej >
koegenu flere nyheder fra sn dk(10)
koegenu koege festuge 2019 se programmet paa koegenu her
Det ka' du
også opleve:
ADVOKATVAGTEN er åben for alle: Besøg os på Køge Rådhus og få et godt råd Læs mere >
LEGESTUEN SOLSTRÅLEN holder åbent hver fredag: Legestuen er for alle børn fra 0 – 6 år Læs mere >
ATELIER INTERMEZZO holder åbent ved Gule Hal: Mød kunstnerne Ulla Cold, Henning Carlsen, Flemming Hinsch Jensen og Rikke Feld Læs mere >
BANKOSPIL på Teaterbygningen: Vi spiller banko hver mandag på Teaterbygningen i Køge Læs mere >
HR. FØLGES FILMKLUB – for børn: Herfølge Bibliotek viser film for børn fra 5 år og deres voksne. Læs mere >
STRIKKECAFE på Herfølge Bibliotek: Dedikeret til strikkegarn, mønstre og masker? Læs mere >
SAUNAGUS i Køge Svømmeland: Luksus for krop og sjæl Læs mere >
AQUATABATA i Køge Svømmeland: AquaFitness i et lidt højere gear Læs mere >
AQUACROSSFIT i Køge Svømmeland: Kom og brænd dig selv igennem Læs mere >
VANDDISCO i Køge Svømmeland: Kæmpe fest for de unge i alderen 9 - 14 år! Læs mere >
AQUAZUMBA i Køge Svømmeland: Gør noget godt for dig selv Læs mere >
KREATIV CAFE i Indre Mission: – et fællesskab af børn, unge og gamle, som jævnligt mødes i Køge missionshus "Ebenezer" Læs mere >
SØNDAGSÅBENT i alle Køges butikker ...: Kom til en hyggelig søndag i Køge centrum Læs mere >
HJEMMEVÆRNS-Kompagni Køge har åben kompagniaften: Kom og få en snak med os om mulighederne i KDO-Køge Læs mere >
KOM OG LØB med Køge Atletik: Køge Atletik har altid plads til flere løbere Læs mere >

Køgenu.dk

kalenderpartnere:

kn partner logo svoemmeland II
Find os på Facebook
kn partner logo koegekyst
koegenu erhverv dagbladet koege avisrulle
kne partneradvokater farve
koegenu aogj dk andersson og jantzen reklamebureau

Køgenu.dk

minipartnere:

ETK minipartner på Køgenu.dk
EVENTS
KOM MED RUNDT i kulturen Hør om kulturen som driver i Køge Kyst-byudviklingsprojektet
UDSTILLINGER
VIKINGEBORGEN Borgring holder sommeråbent – her kan du følge udgravningen på nærmeste hold
MUSIK
WONDERBRAZZ feat. Ida Nielsen & Kuku Agami Så er der dømt funky party
EVENTS:
LOPPEMARKED i Solgårdsparken
MUSIK:
MADSEN, MØLLER OG FROM – akustisk turné 2019
EVENTS:
AFLYST: THE KESSLERS på Teaterbygningen i Køge
EVENTS:
BØRNETIMEN med børnekultur og efterfølgende aftensmad
MUSIK:
FRIBYTTERDRØMME live på Tapperiet
MUSIK:
PATRICK DORGAN live på Tapperiet
kn logo hvid bund sponsor(1)
kn logo hvid bund sponsor
koge logo colorcodes
KØGENU.DK

Sjællandske Medier A/S
Torvet 10
4600 Køge

T: 56 65 07 01

LEDELSE

Jan Gløët
T: 21 29 70 88

WEBMASTER

Sjællandske Medier, Køge
T: 56 65 07 01

BOGHOLDERI

Sjællandske Medier

OM KØGENU.DK